Sito web di Tre mënyra të thjeshta për të krijuar një: Udhëzues fillestar hap pas hapi

Krijimi i një faqe interneti është super e lehtë në 2020.


Ju nuk keni pse të jeni një teknik geek dhe come një programmi.

Ndiqni metodën e duhur. Zgjidh platformat e duhura. Përdorni mjetet e duhura. Fai jesh 100% gjobë.

Kam pasur njohuri zero në zhvillimin e web-it kur kam filluar biznesin tim online në 2004. Unë nuk punësova një zhvillues të uebit deri njëmbëdhjetë vjet më vonë. Dhe unë bëra mirë.

Sot – ne kemi mjete inovative të zhvillimit dhe platforma më të mira të publikimit të uebit.

Tre anni fa thjeshta për të bërë një faqe interneti:

Gjithashtu lexoni – Emri i Domain për Dummies.

2- Blej një web hosting

Un host web është një kompjuter i madh (aka, server) që ruan faqet e internetit tuaj. Disa kompani gjigande – si Amazon, IBM d’s FB, posedojnë dena menaxhojnë serverat e tire në internet; bizneset e tjera thjesht marrin me qira ofruesit e tire nga një ofrues hosting (që është shumë më i lirë dhe më i lehtë).

Shënim: Hiqni këtë hap nëse jeni duke zgjedhur një ndërtues të faqes për të krijuar faqen tuaj ().

Hosting di siti Web

Disa shërbime mikpritëse miqësore për të parë.

Web HostRegjistrohuVërejtjet
Hosting A2$ 4,90 / meseOspite web che shpejtë, i riu miqësor.
Bluehost$ 3,95 / meseImimimi i lirë i regjistrimit, i riu miqësor.
Hostgator Cloud$ 8,95 / meseÇmim i arsyeshëm, server i besueshëm.
HostPapa$ 3,36 / meseWeb host Eko-miqësore, zbritje ekskluzive.
Hosting InMotion$ 3,49 / meseÇmimi i lirë i regjistrimit, serveri i besueshëm.
SiteGround$ 5,95 / meseIndustria # 1 live chat mbështetje, host web su Internet.

Divulgazione FTC

WHSR per marrë tariffe e riferimenti per i pre-kompanive per përmendura në këtë artikull. Duhen shumë përpjekje dhe para për të krijuar përmbajtje të dobishme si kjo – mbështetja juaj vlerësohet shumë.

Sapo che Keni Emrin e dominio del web hosting non vendono, sono stati messi insieme, sono stati messi insieme e sono stati compilati come Krijoni!

Metoda # 1: Krijimi i një faqe interneti nga e para

Aftësi dhe mjete të kërkuara

 • Knwoledge: Funksionimi themelor i kompjuterit in the internetit; HTML, CSS del PHP (jo i detyrueshëm, por më mirë nëse njihni bazat)
 • Strumenti: WordPress, joomladhe Drupal

Një CMS ose një Sistem për Menaxhimin e Përmbajtjes është ndërtuar në mënyrë taktike që i përshtatet fillestarëve të ditës së parë në punë për zhvilluesit e internetjë.

Është një aplikacion softuerik që e bën të lehtë krijimin dhe menaxhimin e përmbajtjeve në internet. Shumica e tire janë të hapura dhe të lirë për t’u përdorur.

Nëse dini bazat e HTML, CSS ose PHP, është e dobishme për ju. Nash është një problem in madh nëse nuk e dini, sepse këto platforma janë shumë intuitive. Këtu janë tri zgjedhje tira lira toë platformave CMS që ju mund të zgjidhni sipas nevojës tuaj.

Krahasime të shpejta

karakteristikaWordPressjoomlaDrupal
KostoFalasFalasFalas
Përdorim311.682 milioni26.474 milioni31.216 milioni
Temat Pa pagesë4.000 +1.000 +2.000 +
Plugin falas45.000 +7.000 +34.000 +

rekuizitë

 • Shumë fleksibël dhe i përshtatshëm
 • Lehtë për t’u përdorur,
 • Tona të burimeve të të mësuarit,
 • Komunitet i shkëlqyeshëm dhe mbështetje

Mësoni më tepër

 • Non c’è niente di meglio di un blog e di un blog su un blog di WordPress per WordPress.
 • Ju mund ta provoni këtë CMS për falas në WordPress.comOse shkarkoni CMS di WordPress.org.
 • Shihni një listë të Faqet e internetit 30 awesome që janë mundësuar of WordPress.
 • Però që janë të gatshëm të hidhen, këtu janë kompanitë më të mira të WordPress që ne rekomandojmë.
 • Faqe krijuara duke përdorur WordPress: Forbes, Tech Crunch, Sony

joomla

Joomla është e ngjashme me WordPress në shumë mënyra. Është gjithashtu e lehtë për t’u përdorur, e lehtë për t’u instaluar in the lehtë mund të zgjerohet me ndihmën e moduleveekuivalenti i plugin di WordPress. Si rezultat, kjo është alternativa e dytë më e mirë për fillestarët.

Megjithatë, fillestarët mund të jenë më të frikësuar për të eksploruar Joomla për shkak të numrit to opsioneve në dispozicion. Përveç menuë së majtë, ekziston edhe një meny në shiritin e sipërm të sipërm mbi "accesso e pannello per il controllo". Për të shmangur konfuzionin, mos harroni se disa nga artikujt në menunë e majtë dhe së sipërme të barit janë të ngjashme, duke përfshirë "Përmbajtje", "Përdorues" dhe "Zgjerime".

Ashtu si WordPress, Joomla ka disa stile d shabllona që shpejt mund t’i japin faqes suaj një pamje të veçantë. Per quanto riguarda tre sistemet e menaxhimit të përmbajtjes, Joomla ofron zgjidhjen më të lehtë kur është fjala për krijimin e një rrjeti social. La mia piattaforma è EasySocial di JomSocial, perché è così piccola come una grande ragazza e internet e lo shumë të rrjeteve sociale.

Brenda sistemit Joomla. Brenda sistemit Joomla.

Contro

 • Modulet janë të vështira për tu ruajtur
 • Mesme CMS – Jo eq e Word su WordPress, jo e avancuar su Drupal

rekuizitë

 • Lehtë për të mësuar
 • Portali i ndihmës së madhe
 • Përditësimet integrohen në mënyrë të përsosur
 • Më shumë opsione të ndërtuara

Më shumë info

 • Shkarkoni dhe provoni Drupal falas këtu.
 • Faqe të krijuara duke përdorur Drupal: Tesla, Warner Bros Të dhëna, Universiteti i Oksfordit

Hap pas hapi procesin e krijimit to faqes duke përdorur WordPress

Për këtë metodë, Ne do the përdorim WordPress si shembullin tonë. Tani duhet të keni tashmë dhe një emër domain të regjistruar.

Hapi 1: Gjeni installa WordPress sul tuo pannello web hosting

Shërbimet e Web hosting zakonisht paraqesin një instalues ​​to shpejtë për instalimin e WordPress in the platformave të tjera të përbashkëta.

Pra, hyni në llogarinë tuaj të web hosting in the gjeni instaluesin që keni. Emrat e popullarizuar që duhet të kërkoni janë Softaculous, QuickInstall, ose Fantastico.

Disa ofrues hosting (shembull: SiteGround) installa e integra e integra il pultin e përdoruesit il pneumatico (ekrani që shihni menjëherë pas hyrjes në cPanel). Në këtë rast, thjesht përpiquni të gjeni titullin që përfshin "WordPress".

Shembull: Paneli i kontrollit cPanel për SiteGround.

Hapi 2: Instalo WordPress përmes instaluesit

Softaculous është instaluesi më i popullarizuar i auto dhe është i paraqitur në cPanel. Fai che Kaloj Përmes instalimit përmes Softculous. Instaluesit e tjerë janë shumë të njëjtë.

Kliko Softaculous dhe pastaj klikoni mbi ‘Installa’ mbi WordPress per installare il programma.

Installa WordPress per la prima volta in internet

Këtu vjen pjesa e rëndësishme.

Konfigurimi i faqes

Konfiguro opsionet si në vijim, leni fusha të tjera në konfigurimin e parazgjedhur (do të zgjidhësh më vonë) dhe kliko instalimin.

 • Protokolli: Duhet të vendosni nëse doni të instaloni http: // ose http: // www. versioni i URL-së. Çfarëdo që zgjidhni, nuk do të shihni shumë ndryshime. Nga këndvështrimi teknik, http: // www. Questo è il miracolo e l’aspektin e la flessibilità del menaxhimit per la cottura. Vini re se nëse keni një certifikatë SSL të vlefshme dhe dëshironi të instaloni WordPress në të, thjesht zgjidhni https në vend të http.
 • Dominio: Zgjidhni fushën në të cilën dëshironi të instaloni faqen e internetit.
 • Drejtoria: Specifikoni se ku dëshironi to instaloni faqen WordPress. Nëse dëshironi ta instaloni në URL-në tuaj rrënjësore (p.sh: http://www.yourwebsite.com/), mbajeni bosh. Nëse dëshironi atë në një nën-URL (ex: http://www.yourwebsite.com/myblog/), specifikoni direktoriumin në fushë.
 • Llogaria and administratorit: Vendos emrin e përdoruesit, fjalëkalimin of the emailin që do the përdorësh për të hyrë në faqen tënde to WordPress.

Nëse keni pasur faks në hapat e fundit, është bërë mirë. Faqja juaj e internetit është e gjallë!

Tani hyni në faqen tuaj WordPress. Faqja e identifikimit to faqes to do duë si duket si wp-login.php duke zvarritur URL-në e faqes që keni vendosur.

Hapi 3: Instaloni një temë dhe disa shtojca të rëndësishme

Tjetra, duhet to instaloni një temë dhe shtojcat e kërkuara. Shikoni non è mai stato così bello come il tuo pannello WordPress.

Ka ton the temave të lira të gatshme në dispozicion në direktorinë WordPress.

Për të parë këto theme të lira, shkoni te ‘Pamja> Temat> Shto të ri ‘, kërkoni temën që i plotëson kërkesat tuaja dhe kliko butonin e instalimit.

Drejtoria e temave WordPressDrejtoria e temave WordPress.

Goditi il ​​tema di Instaloni per le ragazze che hanno interpretato “Ngarko temë”. Per iniziare, tema professionale per dizajnuara, WordPress, un nuovo gioco Elegante Temat (per i motivi dinamici e dinamici e per la facciata).

Për shtojcat, shfletoni "Shtesat> Shto të ri".

Kërkoni dhe instaloni shtojcat që ju nevojiten vetëm. 3rd Shtojcat e partisë gjithashtu mund të instalohen nga seksioni ‘Ngarko Plugin’.

Plugin Lista e WordPressPlug-in Lista e WordPress.

Këtu dua të sugjeroj disa plugins të rëndësishëm të lirë. Kërkoni me emrat e tire në direktorinë e plugins WordPress për t’i gjetur ato. Vini re që instalimi i Vetëm një plugin della seconda categoria di categorie e mjaftueshme.

 • Për SEO: Yoast SEO, pacchetto SEO SEO
 • Për Sigurinë: iThemes Security, Wordfence Security
 • Për Statistikat e Faqes: Jetpack di WordPress.com, Google Analytics per WordPress di Monster Insights
 • Për krijimin e formës: Forma e kontaktit 7
 • Për Performancën: W3 Total Cache, WP Super Cache

Per identificare e faqes suaj, fare il duetto con il krijoni diçka ed il nèse përdorni një temë të shkëlqyeshme. Ka një ton gjeneratorësh të mrekullueshëm të logove, përreth, por do t’i hidhja një sy Logaster. Ata janë një shërbim me pagesë, por çka është e shkëlqyeshme është që ato ofrojnë çmime të niveleve. Kjo do të thotë që thjesht mund të paguani atë që ju nevojitet – thjesht një logo të formatit në internet, ose madje mund të regjistroheni për një komplet të markës, i cili përfshin formate për platform.

Aftësi dhe mjete të kërkuara

 • Knwoledge: Funksionimi themelor i kompjuterit in the internetit
 • Strumenti: Wix dhe Weebly

Ndërtuesit e sitit e kanë bërë të lehtë dhe të menjëhershëm krijimin e një faqe në internet. Per esempio, internet, internet, musica, musica, musica e trama, trama per me, funkion brenda pak minutash. Ata ofrojnë ndërtuesit e faqes në internet Drag & Drop të cilat kërkojnë njohuri zero për kodim.

Ka shumë ndërtues të faqeve të shpërndara në internet – Disha mbuluar 26 ndërtues të faqes së lirë në këtë blogpost; por jo të gjithë mund t’i plotësojnë nevojat.

Tre të mëposhtmet janë ndërtuesit më të biseduar dhe potencialë të internetit që mund të përdorni.

Wix

Përdorimi i Wix për të bërë një faqe interneti

Con la parola ndërtuesit më të lehtë të faqes në treg që përmban 500 + modelli per përshtatur plotësisht në kategoritë e ndryshme. Pra, është shumë e sigurt se do të gjeni atë që ju përshtatet.

Ata po ofrojnë një redaktues fleksibël të faqes në internet Drag & Rilascia që është gjithmonë i dukshëm mbi përmbajtjen. Ju mund të tërhiqni një artikull of the list of the hidhni kudo në faqen and Internetit për to shtuar. Itemdo send i dukshëm në të mund të zhvendoset ose redaktohet.

E vetmja pengesë është se ka reklama në vend në planin Wix falas. Ju mund ta heqni atë duke e përmirësuar atë në planin e tire Combo, i cili ju kthen në minimo $ 12 / mese.

Gjithashtu lexoni – Në thellësi Weebly shqyrtim.

Hap pas hapi procesin e krijimit to faqes duke përdorur Wix

Hapi 1: Regjistrohu për Wix

Krijo një llogari në Wix.com.

Aereo Ka Premium 5 del piano falas 1 (çmimet shkojnë da $ 0 – $ 24,50 / mese). Ju do të shihni opsionet e përmirësimit pas krijimit të një faqeje me sukses.

Shikoni planet Wix dhe çmimet këtu.

Regjistrimi WixFaqja e hyrjes së Wix.

Unë rekomandoj Wix plan bazë të paguar – Combo. Wix Combo plan ($ 8,50 / mese) per il dominio e il dominio di Lirë, il mio CPU shime, il sistema operativo Wix.

Hapi 2: Zgjidh një shabllon

Wix do t’ju pyesë se si dëshironi të krijoni një faqe interneti. Mënyra më e shpejtë që ata sugjerojnë është Wix ADI (Artificial Design Intelligence), e cila nuk është shumë e frytshme në fund.

Kështu që unë do të ecin me pak më shumë, por mënyra më e mirë, ndërtuesi i faqes!

Fai shihni se ka shabllona të kategorizuara nën etiketime të ndryshme. Shfletoni Kategorinë tuaj të ardhshme dhe zgjidhni atë që ju përshtatet.

Pas gjetjes së një theme Wix që ju pëlqen, klikoni ‘edit’ për të vazhduar.

Redaktimi i një faqe në WixButoni "modificare" shfaqet kur ju rri pezull miun për një temë.

Hapi 3: Hartoni faqen tuaj duke përdorur Wix Website Builder

Pas pak çasteve, do futesh direkt në ndërtuesin e pneumatici intuitivi tq faqes.

Hartimi i një faqe interneti është i thjeshtë. Ju do të shihni mjete të ndryshme në të majtën dhe anën e djathtë të ekranit tuaj. Gjithashtu, kliko kudo në faqen e internetit për të redaktuar bllokun ose ta zhvendosë në një vend tjetër.

Elementet WixNdërtoni elementët e webfaqes tuaj duke përdorur editorin Wix drag-and-drop.

Hapi 4: Publikoni faqen e internetit

Però goditni butonin e publikimit, do t’ju kërkohet nëse doni një nëndomain falas ose një domen të plotë. Është thirrja juaj.

Pak më shumë tweaks janë të rekomanduara.

Shkoni në ‘Wix Dashboard tuaj> Menaxhoni dhe Redaktoni Faqen "dhe konfiguroni SEO, Favicon, Social dhe Përditësimet sipas nevojës.

Konfigurimi i faqes WixKonfiguroni faqen tuaj Wix.

La parola chiave kryeni këto cilësime themelore – faqja juaj e internetit është e gatshme.

Pyetjet e bëra më shpesh për të bërë një faqe në internet

Si e krijoni një faqe interneti falas?

Ekzistojnë dy mënyra kryesore për të krijuar një faqe interneti falas – përdorimi free web hosting si 000Webhost ose a platformë e ndërtimit të faqes në internet si Wix, e cila ofron një plan falas.

A falshtë falas krijuesi i faqes GoDaddy?

GoDaddy ka piano per ndërtuara rreth krijuesit të saj në internet që fillojnë nga 10 $ / mese. Lexoni rishikimin tonë të hollësishëm të GoDaddy për të mësuar më shumë.

Cili është krijuesi më i lehtë i faqeve në internet për fillestarët?

urë ndërtuesit e faqeve të internetit janë të lehta për t’u përdorur për fillestarët. Per esempio, natyra e pneumatici, krijuesit e faqeve në internet janë në shënjestër të përdoruesve jo-teknikë të tru dhe ofrojnë shumë ndihmë. Kjo shkon ndërfaqet miqësore për përdoruesit deri tek modelet e para-ndërtuara.

Filloj kur ndërtoj një faqe në internet?

Per quanto riguarda filloni edhe ndërtimin e faqes tuaj, është njësoj si duke filluar një blog, gjëja e parë që duhet të adresohet është qëllimi juaj. Ajo që dëshironi të jetë ose të arrihet në faqen tuaj, mund të luajë një rol të rëndësishëm në hartimin dhe zhvillimin e saj.

In questo duello, per il mondo, fa parte di Internet?

Koha e nevojshme për të kodifikuar një faqe në internet varet nga kompleksiteti i saj. Nel mio caso, il keni nevojë për nel mio karakteristikave dë il dizajnit, e tutto ciò che è bello. Uebfaqet e thjeshta statike mund të kodifikohen brenda pak orësh, ndërsa faqet më të mëdha dhe komplekse mund të zgjasin disa muaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map